tel: +48 782 981 322

Jak kupują inwestorzy?

Osoby, które inwestują na rynku nieruchomości niezwykle cenią sobie wolność i swobodę finansową. Potrafią dostrzec możliwości jakie drzemią w starych kamienicach czy zapuszczonych mieszkaniach i odkryć w nich potencjał finansowy.

Nieruchomości od zawsze były jednym z wielu obszarów inwestowania pieniędzy. Od jakiegoś czasu można zaobserwować, że ten rodzaj lokowania kapitału stał się niezwykle popularny. Coraz więcej osób dostrzega w nim sposób na pomnażanie swojego majątku. Ten trend powoduje, że popyt na mieszkania inwestycyjne jest coraz większy, konkurencja wśród inwestorów rośnie, a okazje na rynku mieszkaniowym znikają w mgnieniu oka.  Trudno się dziwić, biorąc pod uwagę zyski jakie można wygenerować z takiej inwestycji.

Największym wyzwaniem inwestora jest dostęp do okazji oraz czas.
Wprawieni inwestorzy cechują się dobrą znajomością rynku, na którym działają i dobrze zbudowanymi relacjami z pośrednikami  i „dostawcami perełek”. Kupują zarówno na rynku wtórnym jak i pierwotnym. Docierają do szerokich kanałów dostępu nieruchomości – licytacje, Internet, pośrednicy, ogłoszenia – np.wywieszanie na słupach karteczki typu „kupię mieszkanie”. Dotarcie do dobrych ofert nie jest łatwe, a często znalezienie odpowiedniej oferty zajmuje dużo czasu.

Często kupuje ten, kto umie podjąć błyskawiczną decyzję.
Zdarza się, że inwestorzy nie oglądają nieruchomości, które chcą kupić tylko „kupują przez telefon”. Dzieje się tak przy wyjątkowo atrakcyjnych ofertach, gdy znany jest ich stan prawny i można założyć jakie będą przewidywane zyski ze sprzedaży .

Jakie mieszkania kupują inwestorzy? oczywiście każde, na którym można zarobić. Widać jednak pewną tendencję…

Nieruchomości z rynku pierwotnego to najpewniejszy produkt dla ostrożnych lub początkujących. Rękojmia, nowe budownictwo i ta świeżość na klatkach schodowych, która powoduje, że mamy wrażenie, że mieszkanie nigdy nie straci na wartości. Na rynku pierwotnym często spotykamy się ze sprzedażą cesji umowy deweloperskiej. Jak to wygląda? Inwestor podpisuje z deweloperem umowę deweloperską na etapie przedsprzedaży lub „dziury w ziemi”, kiedy ceny są bardzo atrakcyjne. Przy umowie wpłaca część kwoty na poczet ceny sprzedaży, pozostała część wpłacana jest transzami , lub jeśli inwestor wynegocjuje to z deweloperem, nawet po odbiorze budynku. Jeśli umowa deweloperska zakłada możliwość cesji umowy na inną osobę, na etapie gotowych mieszkań, sprzedaje mieszkanie po cenach rynkowych, które przez rok lub dwa lata od zakupu, znacznie poszły w górę. Kupujący, który potrzebuje gotowego mieszkania „na już” ma dostęp do oferty w inwestycji deweloperskiej, która już dawno była wyprzedana, a sprzedający zarabia na różnicy w cenie inwestując często niewielką kwotę.

Nieruchomości z lat 60-70, a także te z wielkiej płyty są znacznie tańsze. I tu zaczynają się pojawiać „okazje inwestycyjne”. Czyli coś w przystępnej cenie, w dobrej lokalizacji, co możemy niewielkim nakładem sprzedać ze znacznym zyskiem. Mieszkania w starych blokach mają powtarzalne układy, te same problemy techniczne, a wprawieni inwestorzy mają już na nie swoje patenty i nie boją się przeróbek.

Mieszkania w kamienicy, a także całe kamienice to już wyższa szkoła jazdy. Skomplikowane układy pomieszczeń, problemy z kominami, wilgoć, niestandardowe okna, problematyczne dachy i stropy, niespodzianki w ścianach, konserwatorzy zabytków. Najbardziej ryzykowny typ nieruchomości, a co za tym idzie (przy dobrze przeprowadzonej inwestycji) przynoszący najlepsze zyski. Sposobów na kamienice jest bardzo wiele. Można wymieniać od wielopokojowych gotowców inwestycyjnych, po flipy na piękne loftowe apartamenty z duszą.

Różne strategie inwestowania

Inwestorzy przyjmują różne strategie w zależności od tego czy tylko chcą powiększyć swój kapitał i regularnie otrzymywać pasywny dochód, czy chcą gromadzić swój kapitał i go dalej reinwestować w kolejne nieruchomości.

Flipami, nazywamy zakup nieruchomości z potencjałem, podniesienie jej wartości poprzez remont, aby na koniec sprzedać ją z zyskiem. Flipy wykonują inwestorzy, którzy chcą gromadzić kapitał i go pomnażać. Ten rodzaj inwestowania zazwyczaj wymaga dużego wkładu pracy i czasu. Jednorazowy flip może przynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych zysku.

Mieszkania na wynajem to sprawdzona strategia dla osób, które chcą zainwestować w bezpieczny sposób, gwarantujący dochód pasywny większy od tego, który proponują banki. Wprawieni fliperzy oferują przygotowanie tak zwanego gotowca inwestycyjnego. Jest to nic innego jak kompletnie przygotowane i dobrze zarabiające na siebie mieszkanie na wynajem. Często tego typu nieruchomości obsługiwane są przez firmy zewnętrzne, zajmujące się podnajmem lub zarządzaniem mieszkaniami na wynajem. Mamy do czynienia wtedy z nieruchomością praktycznie bezobsługową. Stopa zwrotu z takiej inwestycji to średnio 7-8% w skali roku.

Nasza współpraca z inwestorem zaczyna się od pytań jakiej rentowności oczekuje? jakim budżetem dysponuje? w jakim obszarze nieruchomości chce się poruszać? I jaka jest jego strategia inwestowania? Na spotkaniu ustalamy szczegóły, wówczas przy współpracy z firmą Vobisrent jesteśmy w stanie przygotować kompletny produkt inwestycyjny na zamówienie klienta. Więcej informacji na ten temat na stronie www.vobisrent.pl.